Jak śpi się na Wielkim Murze

Jakie bardziej legendarne miejsce można wyobrazić sobie na nocleg pod namiotem? Opowiem Wam jak przenocować na Wielkim Murze, co byście też dodali to do swojej listy rzeczy które mus w życiu zrobić.

Po trzech miesiącach w Chinach w końcu dotarliśmy do legendarnego Wielkiego Muru. Do małego jego skrawka na północ od Pekinu. Mur ciągnął się po horyzont. Przy ponad 20 000 km, w różnych stadiach upadku  i chwały zdecydować się co chcemy zobaczyć łatwo nie było. Przy naszych priorytetach czyli :

1/ Możliwość rozstawienia namiotu

2/ Nieliczni turyści

3/ Mur w oryginalnej formie, czyli taki który nie doczekał się renowacji

zrezygnowaliśmy z najbardziej popularnych fragmentów jak Badaling czy Mutianyu i wybraliśmy się jeszcze dalej – na część zwaną Gubeikou.

Panlongshan &Jinshanling – gdzie przenocować na Wielkim Murze

Gubeikou składa się z czterech części. Wohushan, Panlongshan, Jinshanling i Simatai.  Autobus z Pekinu zatrzymuje się pomiędzy częściami Wohushan i Panlongshan. Wohushan jako część najbardziej wysunięta na zachód nie jest za bardzo po drodze, więc nasz dwudniowy trekking zaczęliśmy od części Panlongshan.

Mur w Panlongshan nie został nigdy odrestaurowany. W kilku miejscach obrósł chaszczami, w innych mocna konstrukcja ukruszyła się pod wpływem 400 lat deszczu i śniegu ( i pewnie wizyt Mongołów). Trekking od Pani na Krzesełku z Biletami do ostatniej wieży w tej części zajmie maks. 4h. Nocleg zaplanowaliśmy w ostatniej wieży obronnej na końcu części Panlongshan. Dalej iść po murze się nie da, gdyż zaczyna się strefa wojskowa. Następnego poranka, po krótkim spacerze równolegle do muru (schodzimy z muru ze wschodniej strony i podążamy za czerwonymi wstążkami przywiązanymi do krzaków i drzew-kilka lat temu biegł tędy maraton) możemy wejść na część kolejną  muru czyli Jinshanling.

Jinshanling został częściowo odrestaurowany, dlatego w niektórych momentach możemy podziwiać mur w dawnej chwale. Ta część jest bardzo zróżnicowana pod względem trudności. Czasami trzeba bardzo uważać żeby nie skręcić kostki i jeśli macie lęk wysokości ( jak na przykład ja) bywa nieprzyjemnie stromo.

Jak dostać się do Gubeikou?

W Pekinie wsiądź w autobus nr 980 Express na stacji Dongzhimen do stacji Miyun. Tu trzeba się przesiąść w autobus nr 25 do Gubeikou. Kierowca autobusu wysadzi Was przed samą miejscowością i czymś co wygląda jak kontrola wojskowa. Stąd na pieszo udajemy się do punktu wejścia na mur.


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /home/freerang/domains/freerangehouse.com/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 175

Współrzędne GPS

Kilka najważniejszych punktów, które mogą Wam pomóc po drodze.

Dongzhimen Station in Beijing : 39.941622, 116.42857

Miyun Station : 40.384791, 116.883922

Gubeikou bus stop : 40.68864, 117156783

Point of entrence to Panlongshan section : 40.684612, 117.160764

Camping spot: 40.692742, 117.202081

Chcielibyście przenocować na Wielkim Murze? 🙂

Share Post :

More Posts